Horgszok s halszok
2008.09.04. 12:53
Mintha nem 100 ve trtnt volna
Balatoni Fzetek 2008/02.
RKZLD:
Hol az sok nagy hal a Balatonban?
A horgszok panaszkodnak – kevs a hal a Balatonban, a Halszati Rt. is panaszkodik – nem tudnak lpst tartani a legmodernebb technikval felszerelt orvhalszokkal, nincs lehetsgk az llomny hatkony megvdsre.
A horgszok a nagymrtk lehalszsnak tulajdontjk, hogy mr csak vletlenl akad egy-kt ponty a horog vgre, a halszok pedig ltvnyos akcik keretben tbb ezer pontyot engednek a Balatonba s grik, hogy azokat k nem halsszk le, az j teleptsek pp a horgszok rdekben trtntek.
Ezek vtizedek ta visszatr, feloldhatatlannak tn ellenttek a halszok s horgszok kztt, de vajon mi volt a helyzet egy vszzaddal ezeltt?
A korabeli jsgokbl pontosan rekonstrulhatjuk, hogy – akkor sem volt mskpp!
Balatoni Hirlap, 1898.:
Haznk hajdan legdsabb tavnak, a szp Balatonnak halszati gyei bizony szomor stdiumba kerltek mr vek ta. A Fldmvelsgyi Minisztrium segtsgvel 20 lda halpete rkezett a csehorszgi tavakbl a keszthelyi halszmesterhez, hogy helyezze el azokat a Balatonban
Rszben a rablhalszat, rszben a petk kikelsnek krlmnyeiben bellott vltozs a Si szablyozsa miatt annyira megromlott mind minsg, mind mennyisg tekintetben, hogy csak rmmel lehet dvzlni azt a nagyszabs kezdemnyezst, mely tervszer gazdlkodssal akarja visszalltani a balatoni halszat rgi j nevt. Az alaptk ltal kibocstott, az orszgos lapokban is kzztett felhvsban az albbiakat is olvashattuk: (Rszletek)
- A balatoni sszes halszati jogtulajdonosokbl az 1888. XXX. t.cikk, illetve a FM 1892. jnius 18-n 29829 sz. alatt kelt hatrozatval jvhagyott alapszablyok alapjn nkntesen alakult „Balatoni Halszati Trsulat” az egsz Balatonnak krlbell 108 ezer kat.h. kiterjeds medrt halszs cljbl, egy ltalunk alaktand rszvnytrsasgnak 1900. janur 1-tl brbe adta 25 egymst kvet vre…A Rt. a halszatot sz egsz Balatonnak krlbell fele rszben nkezelsben, mg msik fele rszt albrletek tjn rtkesti…hogy a halllomnyt ne csak fenntartsa, de szerzdsszerleg vllalt ktelezettsge rtelmben rendszeres fiast tavak ltestse, ill. mkdtetse ltal azt direkt mdon is emelje..
Az els trsulat Szchenyi Imre elnkletvel 1898. december elejn alakult meg Keszthelyen.
A szerzds egyik pontja azt is kimondta, hogy az Rt. az els 3 vben 1 milli pett s 10 milli sll ikrt, a kvetkez 17 vben 3 milli pontyivadkot s 30 milli sll ikrt kteles a Balatonban elhelyezni.
Az els, gzhajval tervezett halszat idpontjt 1890. mrcius 10.-re terveztk.
Nhny v elteltvel bebizonyosodott, hogy nem bizonyult szerencss dntsnek a halszati monoplium kialaktsa, valsgos hbor dlt a balatoni halszat krl, mint ahogy a Dunntli Kzlny 1907. janur 28.-i szma rta:
„Fejtl bdsdik a hal
….mert a kznsg panaszkodott, a brlk panaszkodtak. A sajt erlyes hangon orvoslst kvetelt. Hiba. A hivatalos megllapodst nem vltoztathattk meg…. A Re Jen igazgatsa alatt ll trsasg …a balatonparti kzsgek rszre halat nem ad, a hal rt nknyesen emeli, az r felversben a budapesti mszrosokkal szvetkezik, mert a halat a fvrosi s klfldi elrustknak adja…”
A tmads nem maradt abba a Kzlny ksbbi szmaiban sem:
Az alaptke tekintlyes rsznek elpocskolsa utn a rszvnyesek felszmolst kveteltek. A pusztulsra tlt konzorcium bukst hat esztendvel ezeltt – azaz a megalakulst kvet els vben! - csak gy kerltk el, hogy az llam a segtsgre sietett klcsnkkel. A np pnzbl nyjtott tmogatst az elkel urak trsasgnak, hogy a „np boldogtsra, a Balaton megfogyatkozott halllomnynak a szaportsra, s a fogyasztknak olcs elltsra igyekszik”.
Pedig mr bizonyos volt, hogy a Re-bach vadszok az emberi hiszkenysgre utaztak.
A tervszertlen s nagymrtk lehalszs ugyan megnvelte a Rt. paprjainak rtkt, de a Balatonban mg kevesebb hal maradt, mint a Trsasg megalakulsa eltt. Az egyes halszcsoportoktl jval ron alul vsrolta fel a csoportot illet halmennyisget: egy rsz jutott a csoportnak, hat az Rt.nek.
Ezek a krlmnyek nagyban befolysoltk az jbl megnvekv orvhalszat s horgszat fellendlst, mert mskpp ugyan nem juthattak volna halhoz a tparti teleplsek, ez a folyamat tovbb cskkentette a mr akkor is szegnyes halllomnyt.
A leglesebb tmads az jsg 1907. februr 10.-i szmban rte a Halszat Rt.-t:
„A tizenhromprbs fajmagyarok, a kacagnyos sk egyenes leszrmazottjao, a debizonyisten hazaffyak a balatoni halat a dli vast llomsairl a gyllt Bcsbe szlltjk. A schwarzgelb Wien balatoni fogast zabl, mg p.o. a sznmagyar Sifok piacra mg harmadrend keszeg sem kerl. A brsgi trgyalson ben fogom bizonytani, hogy az osztrk fvrosba a balatoni halak milyen risi tmegt szlltottk fel. Az elmlt vasrnap a sifoki plyaudvaron ezzel a cmzssel: „Lagerhaus-Wien!” 20 hatalmas halaskosarat lttam. s engrossban val liferls mindennap ismtldik.”
Nem ksett a Trsasg sajtos vlasza sem:
A lap szerkesztjt a sifoki Fodor-fle vendglben hrom kiszolglt csendrrmester tettleg is inzultlta, majd a legkzelebbi vonattal eltvoztak Sifokrl. Ksbbiekben bebizonyosodott, hogy a Re-fle Trsasgtl kaptk megbzatsukat.
„A megrendelt tmads eltt a bcsi Lagerhaus sifoki telepn hossz tancskozs folyt. Megrkezett Re, a kzismert Re, a hebeg cselekvs atyamestere, a vgottfark halak vdszentje, az a bizonyos Eugen Re, a vicinlis halember az gyvezet igazgatval, Purguly Pllal, meg a krmnfont enyingi fisklissal, Edurd Weil jogtancsos-igazgatval huszonngyrs tancskozst folytatott. Az inzultust e tancskozsok keretben hatroztk el. A markos alkalmazottak tvirati utastst kaptak. Egy napig az inzultus vgrehajtsa cljbl Sifokon is tartzkodtak.”
A Balatoni Szvetsg is rezhette a folyamat kros kvetkezmnyeit. Diplomatikusan nem fordult szembe a Halszati Rt.-vel, ezrt mozgalmat indtott a helyi teleplsek hallal val elltsa rdekben - a t mellett ltestend mestersges tavakbl! Mosolyogni val kezdemnyezs – halastavakat a Balaton mell!?
Kzz is tette felhvst Halgazdasgok alaptsra. Nhny helyen, gy Veszprmben (Jutason), s a somogyi Bogton meg is alakultak az els „thalgazdasgok.”
A Szvetsg terve mgsem oldhatta meg teljesen a balatoni teleplsek hallal val elltst, mert a helyzet msfl vtized elteltvel sem vltozhatott meg igazn, legalbb is errl tudst a Sifok s Vidke c. lap 1924.
„A halszati rt. figyelmt felhvjuk, hogy a Siban s a tli kiktben vesztegl halszbrkkbl kimondhatatlan bz rad, tapasztaltuk, hogy a brkkban romlsnak indult apr halakbl ered, egyben felkrjk a rszvnytrsasg igazgatjt, tegye lehetv, hogy sifokiak Sifokon vsrolhassanak halat, ne legyenek knytelen Budapestrl hozni.”
A Halszati Rt. nhny kis hirdetsben ugyan megprblta cfolni az lltsokat, szerintk a sifoki telepen rendelsre folyamatosan lehet vsrolni brmilyen halat, de arra nem adott vlaszt, hogy az zletekben, piacokon mirt nem lehet hozzjutni az zletes balatoni halakhoz.
Nem csak a halllomny mennyisgvel voltak gondok, hanem szmtalan flt levl is rkezett a Balatoni Szvetsg cmre: aggodalmukat fejeztk ki a Balatontl idegen halfajok beteleptse s elszaporodsa ellen. Wenninger Mtys tatai olvas levelt teljes terjedelmben le is kzlte a Szvetsg lapja:
„Korunkban minden jdonsg j s kedves, ha mindjrt nem is elnys. Ezrt nem egyszer okulunk sajt krunkon. Esterhzy Ferenc grf tati tgazdasga taln a legels a kontinensen. Ez a tgazdasg nem csak a legrgibb, hanem a legokszerbben kezelt haltenyszts is, a mely klfldi killtsokon az els djat szokta nyerni s leverte mg a cseh halgazdasgokat is. Magtl rtetdik, hogy itt minden megprbltak, amellyel a haltenysztst jvedelmezbb lehet tenni. vekkel ezeltt ksrleteztek mr a trpeharcsval, de bz annak nagybani tenysztst ppensggel nem talltak elnysnek. Ezrt, mint mellkfajt tenysztik, nem is a f, hanem a legkisebb tban.
A tapasztalat ugyanis arrl gyzte meg ket, hogy a trpeharcsa a legfalnkabb ragadoz. Az az elnye, melyet mellette flhoztak s a mirt a Balatoni Halszati Rt. tbb szzezret a Balatonba bocstott, hogy puszttja klnsen a bkkat s bkapetket, annyiban llja meg helyt, hogy emellett ppen gy puszttja a kis halakat, de a halikrt is, ennl fogva a csuknl is veszedelmesebb ragadoz. A boncols s a belek megvizsglsa arrl tett ktsgbevonhatatlan bizonysgot, hogy az ilyen trpeharcsa gyomrban csak kis halakat s halikrt talltak, a mi nem zrja ki, hogy a bkt s a bkapett is meg nem eszi, jobb, ha nincs. Ahol sok a bka, ott kevs hal van, ott termszetesen az elbbi a ftpllka s megfordtva.
vtizedeken t folytatott lelkiismeretes s szakszer ksrletezsek folytn a tatai tavakban a fhalllomny a ponty, fogassll s a harcsa; a tbbi halfajokat csak mellkesen tenysztik, milyenek a csuka, czomp, angolna, dvrkeszeg. A trpeharcsnak husa sem valami kivl j, inkbb laza s szivacsszer.
Jakarat szolglatot kvnok teht tenni a balatoni halszatnak, a midn ezen krlmnyre az illetkes krk figyelmt tisztelettel flhvni btorkodom azon figyelmeztetssel, hogy a trpe harcsa tenysztst ne erltessk s ilyen hallal ne szaportsk a Balaton speczilis eredeti halllomnyt.
Mg egy krlmnyt nem hagyhatok flemlts nlkl a trpeharcsra vonatkozlag. Ivadkai ugyanis porontykorukban kukaczalakak, a melyeket a nem ragadoz halak is flfalnak. A mint az ilyen trpe harcsaporonty a flfal hal nyeldekljre , kifeszti kt oldaln tvisszer tjt, miltal a hal azt elnyelni nem kpes s elbb-utbb belepusztul.
Nem egy pusztuljelben lev halat fogtak ki, megdagadt s vrrel bortott fejjel a tatai tbl, a melynek vizsglatnl jttek r a baj okra, megtallvn a trpe harcsaporontyot a hal torkban megakadva.
Senki sem veheti tlem rossznven, hogy mint msfl vtizeden t volt balatoni lakos, akkor is s mg most is rdekldm magyar tengernk, haznk ezen bszkesgnek halllomnya irnt.”
Nem csak a trpeharcsa elszaporodsa okozott gondot, hanem mr az 1890-es vek vgn elszaporodott angolnallomnyt sem nztk j szemmel, igaz az els fogsok mg igazi szenzcit is jelentettek:
Angolnk a Balatonban, 1893.
Egyszerre hat levl is rkezett a Balaton vidkrl, hogy nagy, kgy alak halakat, vagyis angolnkat fogtak, pedig ez a halfaj nem termszetes a tban. A halszok persze nincsenek hozzszokva s nagyokat nznek, mikor egy-egy beleakad a hlba.
Egy Toller Vencel nev horgsz a kezre kttte a madzagot s kzzel ragadta meg a fogst. Az ris hal gy krlcsapta a horgszt, hogy a csnakbl a vzbe esett, de a hal mgsem meneklhetett el, mert az inge al csszott. gy szott ki Tollr a partra, ahol a msfl mter hossz angolnt csak bottal tudta agyontni. A balatoni halszok ugyanis nem eszik meg az angolnt, mert azt tartjk, hogy a halnak s a kgynak trvnytelen gyermeke.
Mrkusz Henrik szrszi lakos is ritka szp angolnt fogott a Balatonban. A nemmindennapos fogst a Nemzeti Mzeum termszetrajzi osztlyn helyeztk el.
A msik legnagyobb angolnt, mely megfelel hosszsg s nem kevesebb, mint 3 kilt nyomott, Rosenberg Jnos kenesei halszbrl alsrsi halszbokra fogta. Bolgr Ferenc orszggylsi kpvisel amint rteslt a fogsrl, azonnal Rosenberghez sietett s jelezte szndkt a ritka fogs megvtelre. A halszbrl azzal felelt, hogy ilyen ritka adomnyt a Balatonnak csak urainknak szoktunk felajnlani, de ha az r ajndkba elfogadja, gy lehetsges. Bolgr el is vitte s odaajnlotta az pp fredi villjban tartzkod Vaszary hercegprms asztalra.
A hatsos halvdelem gondjai sem klnbztek nagyban a mai llapotoktl:
A veszprmi kir. trvnyszk 1907. februr 18-n trgyalta Rzsa Jnos s Zsiborcs Jnos balatoni halrk gyt.
Rzsa Jnos a Balatoni Halszati Rt. halre mjus 23-n jjel 11 ra tjban, Akaliban, trsval Zsiborcs Jnossal rszolglatot vgzett, mikor orvhalszokra akadtak. A figyelmeztetsek utn leadott lvsek hallosan megsebestettk Pot Pter orvhalszt, a kirlyi gyszsg ezrt mindkettjk ellen eljrst indtott szndkos emberls bntette miatt.
A megtartott trgyalson, melyen Horvth Zoltn kir. trvnyszki br elnklt, ejtettk a vdakat, az eljrst megszntettk, ket pedig jogvdelem alapjn felmentette. Az tlet azonnal jogerre emelkedett, miutn az gysz s a vd belenyugodott a vdtancs hatrozatba.
|